Életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélték az albertirsai családirtót
Az ítélet nem jogerős, az ügyészség a tényleges életfogytiglanért fellebbezett.
Az ítélet nem jogerős, az ügyészség a tényleges életfogytiglanért fellebbezett.
A férfi egyelőre fogvatartásban várja a másodfokú eljárás befejezését.
Legalább 30 évet ülhet börtönben a még nem jogerős ítélet szerint az a férfi, aki még 2021 őszén franciakulccsal ütött le egy idős nőt, kirabolta, majd rágyújtotta a házát. A nő megfulladt a füstben.
Négy emberrel szemben életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabását indítványozták, a többi vádlottra hosszabb, határozott tartalmú szabadságvesztést kérnek.
Elhangzott a perbeszéd a Fővárosi Törvényszéken. Az ügyész szerint az összes körülmény egyetlen büntetés kiszabására ad lehetőséget, az pedig ez.
A 48 éves merénylő a tárgyaláson azt mondta, hogy eredtileg Munkáspárt vezetőjét, Jeremy Corbynt akarta megölni, de remélte, Sadiq Khan, London muszlim polgármestere is a helyszínen lesz, mert ő lett volna számára az igazi főnyeremény.
"Nem szeretek ártatlan embereket ölni, de ebben az esetben ez megengedett, mert Amerikát meg kell büntetni" – írta elfogása előtt a 21 éves Dzsohar Carnajev, akire a védelem életfogytig tartó börtönbüntetést, a vád halált kért a 2013-as bostoni robbantás miatt.
Többek közt időskorúak sérelmére elkövetett bűntett felderítésében segítette a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság munkáját a brutális ároktői banda egyik tagja, aki öt társával hasonló bűncselekmények sorozatát hajtotta végre – derült ki a tárgyaláson. Az informátori szerepet azért hangsúlyozta a bíróság előtt álló férfi, hogy így érje el a bírónál az ügyész által kért életfogytig tartó szabadságvesztés enyhítését.
Egy magyar elítélt azzal fordul a strasbourgi bírósághoz, hogy az életfogytig tartó büntetés az Emberi Jogok Európai Egyezménye szerint embertelen büntetésnek minősül.
A rendszerváltás alkotmánya elérte az európai alapjogvédelem minimumszintjét, az új alaptörvény lejjebb süllyed. Az előbbi a nehéz esetek eldöntését a bíróságokra bízta, az utóbbi akadályozza a bírói jogfejlesztést. A Szuverén.hu friss cikkei közül az egyik a személyi szabadsághoz való jogot mutatja be a 89-90-es alkotmánytól az új alkotmányig.
Életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte Weiszdorn Róbertet csütörtökön jogerősen a Fővárosi Ítélőtábla a 2002. május 9-én elkövetett, nyolc halálos áldozatot követelő móri bankrablás miatt; a férfi 40 év múlva bocsátható feltételesen szabadlábra.
Boi Gyula bűntörténelmi könyvben is említhető rabja a szegedi Csillag börtönnek. Ő ugyanis az első olyan elítélt, akit - családja kiirtása miatt - tényleges életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítéltek. Ez tíz éve történt, és Boi jó egészségben, békés rabként tölti hétköznapjait a Csillag rácsai mögött - olvasható a Szegedkurir.hu oldalon.